Szybka rezerwacja terminu

+48 12 442 41 61, kom. 600 422 883

Co to jest system CAD/CAM?- czyli cyfrowa stomatologia w służbie pięknego uśmiechu……

System CAD/CAM w protetyce stomatologicznej

 

Protetyka to dziedzina w stomatologii zajmująca się uzupełnieniem brakujących zębów (mosty, protezy) oraz odbudową utraconych tkanek zęba (korony, licówki, prace typu inlay, onlay, overlay), która w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. Jedną z ważniejszych przyczyn jej szybkiego rozwoju jest wciąż udoskonalana technologia cyfrowa, której zdobycze w znaczący sposób wpływają na możliwości wykonania coraz bardziej precyzyjnych i niezwykle estetycznych prac protetycznych odbudowujących zniszczone lub utracone zęby.

CAD/CAM to system komputerowy służący do projektowania i wytwarzania obiektów.

System CAD/CAM stosowany jest w wielu gałęziach przemysłu: hutniczego, budowlanego, elektrycznego a także medycznego i stomatologicznego. Z języka angielskiego CAD to skrót od Computer Aided Design czyli projektowanie wspomagane komputerowo. CAM – to skrót od Computer Aided Manufacturing – komputerowe wspomaganie wytwarzania.  Dzięki temu systemowi możliwe jest projektowanie i prawie natychmiastowe wytwarzanie obiektów. Istniejący od kilkudziesięciu lat system na obecnym etapie rozwoju pozwala na wykonanie większości prac protetycznych:

 • Koron i mostów protetycznych
 • Koron, mostów, łączników, belek na implantach
 • Prac teleskopowych
 • Prac tymczasowych
 • Inlay’ów, Onlay’ów
 • Szyn, łyżek induwidualnych
 • Protez częściowych i całkowitych
 • Protez szkieletowych

Jak przebiega proces tworzenia pracy protetycznej w systemie CAD/CAM?

W pierwszym etapie leczenia możliwe są dwa warianty: pierwszy, kiedy podczas wizyty lekarz skanuje specjalną kamerą opracowane (oszlifowane, na przykład pod koronę) zęby i resztę jamy ustnej, tworząc wirtualny wycisk. Drugą opcją jest pobranie tradycyjnego wycisku i zeskanowanie gipsowych modeli. Niezależnie od wybranej metody, warunki zgryzowe zostają przeniesione na ekran komputera w laboratorium protetycznym i w ten sposób powstaje wirtualny model szczęk. Technik kontroluje proces projektowania i opracowywania modelu i rekonstrukcji zębów na bieżąco. Za pomocą komputera można zaprojektować położenie i wysokość zęba, głębokość bruzd, punkty styczne. Gdy proces tworzenia korony dobiegnie końca, dane przesyłane są do urządzenia (frezarki), które z odpowiedniego materiału wykrawa (wycina) za pomocą wierteł lub lasera zaprojektowaną odbudowę protetyczną.

Projektowanie w CAD/CAM

Frezowanie łącznika protetycznego

Co system CAD/CAM zmienia w stomatologii?

Zastosowanie tej technologii w protetyce stomatologicznej przede wszystkim znacznie skraca czas leczenia i w porównaniu z tradycyjnymi technikami znacznie zwiększa precyzję i dokładność dopasowania uzupełnienia protetycznego. Dana odbudowa protetyczna, na przykład most, jest projektowana na komputerze a następnie wycinana. Dzięki temu omijane są tradycyjne, woskowe czy kompozytowe, etapy wytwarzania danej pracy, które technikowi zajmują dużo więcej czasu.  Zminimalizowane jest niemal do zera ryzyko niedopasowania, z  jakim możemy mieć do czynienia podczas tradycyjnego wyrabiania mostu. Technik projektując most ma możliwość maksymalnego przybliżenia obrazu, dzięki czemu jest w stanie wykonać pracę z nieporównywalną do standardowej metody precyzją. Uzupełnienia protetyczne wykonanie dzięki systemowi CAD/CAM cechują się również wyjątkowo wysokim poziomem estetycznym.

Technologia CAD/CAM to zdecydowanie nieunikniona przyszłość stomatologii.  Jeśli oczekujesz leczenia protetycznego na najwyższym światowym poziomie, zapraszamy do nas – lekarze w Centrum Stomatologii Veronadent nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje by sprostać najtrudniejszym wyzwaniom i współpracują z najlepszymi laboratoriami protetycznymi, korzystając z ich wieloletnich doświadczeń w cyfrowej stomatologii (wszystkie korony i mosty wykonywane są dla naszych pacjentów w technologii CAD/CAM).

 • bezpłatny parking
 • udogodnienia dla niepełnosprawnych
 • klimatyzacja
 • gorący bufeT
 • darmowy internet
 • RTG